Letem světem po českých Web 2.0 stránkách

7. září 2007 v 0:43 | Libor Fröhlich |  Internet
Zdá se že Web 2.0 víceméně rozdělil lidi na dva tábory, jejich příznivce a jejich odpůrce a tak jsem si udělal takovou menší procházku po českých Web 2.0 stránkách a musím říct, že mám pro odpůrce celkem i jisté pochopení. Většina českých stránek, až na pár vyjímek, totiž tuto technologii (dá-li se to takto označit) využívá, abych tak řekl pouze na půl plynu a ve výsledku to vypadá, že nemá co nabídnout. Já si ale myslím opak a že je to záležitostí brzké budoucnosti, co si na to prostě zvykneme a halasný pokřik nespokojenců uhasne.
Nebudu tu rozebírat, zda pojem Web 2.0 má nebo nemá ve skutečnosti nějaký konkrétní význam a které stránky do této kategorie lze zařadit a které ne. Nemá to žádný přínosný smysl. Jen jsem si z těch českých několik vybral a navštívil je. A rovnou podotknu, že jsem se vyhnul stránkám typu wikipedia, stránkám s uploadem videa atp., ty zde zkrátka nenajdete.
Bookmarky
Bookmarky.cz Tato stránka mě asi oslovila nejvíc, protože si na ní můžete velmi jednoduše vytvořit svoji vlastní stránku s odkazy. Jak taková stránka může ve výsledku vypadat se můžete přesvědčit zde Bookmarky - CyberMageFroll Využil jsem i možnost přidání zajímavého postranního panelu do Opery.
Conota.cz Stránka, která mě zpočátku zaujala (je trochu podobná na Bookmarky.cz), ale bohužel ve výsledku mi přišla zmatená a těžkopádná.
Čtecka.cz Co tahle stránka umí nebo neumí se bohužel nedozvíte vůbec nic. Zatím je tam pouze seznam článků s různých zdrojů a v době psaní tohoto článku na stránce s registrací najdete pouze nápis: Dočkáte se... Ale pravděpodobně půjde o stránku typu Jagg.cz nebo Linkuj.cz
Jagg.cz Pouze přidávání odkazů.
Linkuj.cz Pouze přidávání odkazů s možností hlasování.
Linkuj.o106.com Pouze přidávání odkazů s možností hlasování.
Media Blog Pouze přidávání odkazů s možností hlasování.
Diskusní fóra
iKomentare.cz Stránka, na které diskusní témata navrhují samotní registrovaní členové. Nevím, ale přišlo mi to na první pohled tak trošku sterilní a nudné, ale uvidíme časem, co by se z toho mohlo vyvinout.

Knihy
Knihi.cz Stránka na které si můžete poznamenávat, hodnotit a diskutovat o svých přečtených knihách. K dispozici je i žebříček nejčtenějších knih, žebříček nejlépe/nejkontroverzněji hodnocených knih a nabídky na prodej/koupi atp. Zajímavý projekt, ale co se z něj doopravdy vyvine ukáže až čas.
Knizky.net O téhle stránce Vám bohužel neřeknu vůbec nic. Povětšinou se tam skví pouze nápis Application error (Rails)
Mapy
Amapy.atlas.cz Mapa české republiky a Evropy. K dispozici je základní i letecká mapa, dále turistické trasy, cyklotrasy a vodácké mapy. Z nástrojů pak měření vzdálenosti, GPS a plánovač tras.
RSS
rssMonitor.cz Na této stránce si můžete spravovat své rss zdroje. Můžete využít velké množství již předdefinovaných (v různých kategoriích), ale můžete si přidat i svůj vlastní zdroj a k dispozici je i vyhledávání. Zajímavá varianta pokud se na internet přihlašujete z různých počítačů.
Video
Stream.cz V podstatě něco jako internetová televize. Má své vlastní pořady a reportáže, ale najdete zde i hudební videoklipy, seriály, uživatelská videa (lze uploadnout po registraci) atp. Stránka mi připadla nápaditě a příjemně udělaná a určitě si zaslouží pozornost.
Vlastní portál
Netvibes.com Zapomeňte na seznam nebo centrum a vytvořte si vlastní soukromý portál. Ten je tvořen rozbalovacími moduly, které si umístíte na plochu stránky a ve kterých můžete mít třeba předpověď počasí, rss zdroje, úkoly, email, html kód atd. atp. Samotné moduly můžete jednoduše vytvářet a editovat nebo použít některý z už připravených. Velmi zajímavá záležitost a rozhodně doporučuji navštívit. Tato stránka sice není česká, ale protože v základě komunikuje v češtině a navíc je to krásná ukázka Web 2.0, tak jsem jí sem zařadil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spam spam | E-mail | Web | 5. dubna 2010 v 20:28 | Reagovat

Hello admin, I must admit that today is my first time I visit here. However, I have found so many interesting thing in your blog and I really love that. Keep up the good work!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama